GNU - OpenSource

Co je to GNU, opensource a jejich výhody?

GNU je rekurzivní zkratka GNU is Not Unix projektu na podporu vývoje svobodného softwaru. V překladu to znamená otevřenost zdrojového kódu, který může použít jakýkoli uživatel. Pro uživatele to tedy znamená možnost používat přizpůsobivý, stále se vyvíjející software, jenž mu poskytuje lukrativní možnosti úprav, přizpůsobení a svobody.

Licence

V rámci projektu GNU byla vytvořena licence GPL (General Public License), která zaručuje:

 • volně používat, modifikovat i šířit (bezplatně - případně za distribuční náklady) licencované produkty
 • možnost získat bezplatně zdrojové kódy
 • upravené kopie programu musí být také pod GPL
 • podmínkou je zachovat původního autora programu

 

Pojďme se podívat na nekolik svobodných programů:

Firefox

Firefox je moderní webový prohlížeč s otevřeným zdrojovým kódem. Vysokým výkonem a elegantním uživatelským rozhraním. Velkou výhodou tohoto webového prohlížeče je možnost individuálního nastavení podle vkusu konkrétního uživatele. Přizpůsobení se provádí instalací rozšiřujících doplňků a motivů vzhledu.

https://www.firefox.cz/

 

Thunderbird

Thunderbird je efektivní poštovní klient s otevřeným zdrojovým kódem. Stejně jako Firefox umožňuje instalaci doplňků, například kalendáře. Thunderbird klade velký důraz na bezpečnost uživatele. Díky dobrému návrhu aplikace se uživatel nemusí obávat počítačových virů či podvodných e-mailů. Je nutné podotknout, že Thunderbird nenahrazuje funkci antivirového programu či firewallu. Program v sobě obsahuje nástroj na filtrování nevyžádané pošty (spamu).

https://www.thunderbird.net

 

LibreOffice

LibreOffice je kvalitní kancelářský balík pro Windows, Macintosh a Linux,  který nabízí šest plnohodnotných aplikací pro práci s vašimi dokumenty a daty. Základem je textový editor Writer, který je velmi dobrým a plnohodnotným ekvivalentem k programu MS Word. Dále balík obsahuje tabulkový procesor Calc, který je ekvivalentem MS Excel,  nástroj na tvorbu prezentací Impress (ekvivalent MS PowerPoint). Balík také  obsahuje kreslící program Draw, databázový nástroj Base a nástroj pro tvorbu vzorců a formulářů Math.

https://cs.libreoffice.org/

 

linuxLinux

Linux je moderní operační systém (OS), jehož ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů. Je sám o sobě velmi dobře zkonstruován a odolává mnoha známým bezpečnostním komplikacím (např. virům). Aktualizace systému jsou dostupné zdarma, včas a každému. Velmi příjemná vlastnost Linuxu je bezpečnost Vašich dat - neodesílá žádné citlivé informace bez vašeho vědomí. V naprosté většině případů systém nevyžaduje restart k projevení změn. Chování Linuxu je za každých okolností předvídatelné, ovladatelné a dohledatelné. S Linuxem se nedostanete do situace, kdy byste nemohli přijít na to, co a jak systém nebo aplikace dělá. Všechny služby, které na systému běží, máte plně pod kontrolou.

https://www.ubuntu.cz/

 

gimpGIMP

GIMP neboli GNU Image Manipulation Program („GNU program pro úpravy grafiky“) je svobodná multiplatformní aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky. Používá se zejména pro úpravy fotografií, tvorbu webové grafiky a podobné účely. Kromě široké škály rastrových nástrojů obsahuje i některé vektorové funkce, které jsou užitečnou pomůckou při práci s rastrovou grafikou (cesta, písma atd.). GIMP je dnes oficiální součástí projektu GNU. GIMP je dostupný zdarma včetně zdrojových kódů pod licencí GPL.

GIMP podporuje celou řadu funkcí pro práci s grafikou, mimo jiné:

 • širokou škálu nástrojů (štětec, pero, tužka, rozprašovač, guma, razítko a další)
 • uživatel může pracovat s kanály, vrstvami a cestami
 • obsahuje grafické filtry
 • je možnost instalovat dodatečné zásuvné moduly a skripty v dialektu jazyka Scheme nebo v jazyku Python
 • umožňuje práci s grafikou v prostoru RGB(a), se stupni šedi nebo s indexovanou paletou, s maximálně 8 bity na kanál
 • má plnou podporu většiny významných standardních rastrových formátů: PNG, JPG, GIF, TGA, BMP aj.(TIFF NEJDE)
 • dále má plnoou podporu vlastního nativního formátu XCF a částečnou podporu nativního formátu Adobe Photoshopu (PSD)
 • umožňuje import vektorových obrázků ve formátu SVG, nebo dokumentů v PDF.

https://www.gimp.org/

 

inkscapeInkscape

Inkscape je open source vektorový grafický editor používající SVG jako svůj nativní formát. Jeho cílem je stát se mocným a praktickým grafickým nástrojem, který bude plně odpovídat standardům XML, SVG a CSS. Inkscape je multiplatformní aplikace, která může běžet pod Microsoft Windows, Mac OS X a unixovými operačními systémy.

https://inkscape.org/